Za nami już 12. odsłona Tattoofest – Convention!!!

Za nami już 12. odsłona Tattoofest – Convention!!!

W pierwszy weekend czerwca, tradycyjnie w Krakowie odbyła się już 12. odsłona Tattoofest-Convention. To największa w Polsce impreza tego typu. Jej celem jest promocja polskiej sceny tatuażu, warto jednak zaznaczyć, że ma ona charakter międzynarodowy. Prócz  całej plejady najlepszych polskich tatuatorów, rokrocznie do Krakowa przyjeżdżają wystawcy z całego świata, między innymi z Japonii, Stanów Zjednoczonych, Kolumbii, Turcji, Norwegii czy Kanady. Ta niesamowita różnorodność daje odwiedzającym często niepowtarzalną możliwość przyjrzenia się tej niesamowitej  całemu przekrojowi świata tatuażu. Wśród tak licznych tatuatorów z tak odmiennych miejsc na świcie można napotkać praktycznie wszelkie wiariacje wykonywanej przez nich pracy. Prócz współczesnych metod wykonywania tatuaży, odwiedzający mieli możliwość przyjrzenia się tym tradycyjnym technikom, nie wymagającym prądu.

W przypadku Tatttofest nie trzeba nawet zapewniać, że organizatorzy wydarzenia po raz kolejny stanęli na wysokości zadania. Stałą i powszechną opinią jest, że co roku w tym właśnie czasie nawet pogoda nie odważy się zepsuć – no cóż, w tym roku przez chwilę nie dopisywała, ale było już pod sam koniec drugiego dnia, tak więc nie liczy się 😀

Konwencja zorganizowana była, jak co roku, w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków. Duża przestrzeń, nie tylko wewnętrzna, ale i zewnętrzna stwarza okazje do przyjemnie spędzonego czasu wśród znajomych na wolnym powietrzu, gdzie grana jest muzyka, a liczne food tracki oferujące smaki z różnych zakątków świata nie pozwalają pozostać nikomu głodnym.

Podczas dwudniowego eventu wydarzyło się wiele. W tym czasie tatuatorzy mogli wystawiać swoje prace w łącznie 11 konkurencjach. Należałoby właściwie do dać słowo o niejako 12 konkurencji – podyktowanej bardziej odwiedzającym, niż tatuatorom – na najgorszego buraka. Jak widać i za posiadanie najgorzej wykonanej pracy można zostać wynagrodzonym. Ale to jeszcze nie koniec. Zarówno pierwszego, jak i drugiego dnia konwentu odbyło się wśród odwiedzających losowanie na bon na tatuaż o wartości 1000 zł, ufundowany przez Kult Tattoo Fest.  Między konkursami podziwiać można było liczne niesamowite pokazy i występy.  Wśród nich wielokrotnie goszcząca już w Polsce Lucky Hell, słynąca chociażby z połykania mieczy i innych ekstremalnych popisów.

Dobra zabawa, rozrywka to jednak nie wszystko. W tym roku ponownie organizatorzy podjęli decyzje o tym, że impreza odbędzie się z większym pożytkiem za sprawą charytatywnej akcji. Grono tatuatorów zostało zaproszonych do pomalowania motocyklowych kasków w swoje autorskie wzory. W ten sposób przyozdobione zostały zlicytowane, a uzbierane środki przekazano na cele dobroczynne.

Cokolwiek by nie mówić i cokolwiek by się nie działo, impreza z założenia ma charakter konkursowy, a skoro są konkursy, to muszą być również zwycięzcy. O tym, do kogo powędrują tym razem nagrody decydowali: Dagmara Nawikas-Misiuk, Junior, Sławek Frączek i Szymon Gdowicz, a grono tegorocznych szczęśliwców przedstawia się następująco:

Modern Black Tattoo
I miejsce – Asia Zielińska, Luckytattoo, Tychy – model Wojtek
II miejsce – Krzysztof Wiśniewski, Musca Imago, Warszawa – model Krzysiek
III miejsce – Marcin Pawlus, Dwa Śledzie, Gdynia – model Marcin

Kompozycja Damska
I miejsce – Uncl Paul Knows, The Gutter, Grecja – modelka Thalia
II miejsce – Luleone, Chyba Ty Tattoo, Katowice – modelka Sonia
III miejsce – Robert Borbas, Rooklet Ink, Węgry – modelka Alexandra

Best Sleeve
I – Zsolt Zek Kelemen, Comic Tattoo, Węgry – modelka Diana
II miejsce – Tomasz Tofi Torfiński, Ink-Ognito, Rybnik – model Tomek
III miejsce – Yadou, Caffeine Tattoo, Warszawa – modelka Marysia

Tatuaż Surrealistyczny
I miejsce – Łukasz Sokołowski, Pajęczyna, Katowice – model Pelikan
II miejsce – Łukasz Sokołowski, Pajęczyna, Katowice – model Łukasz
III miejsce – Tomasz Tofi Torfiński, Ink-Ognito, Rybnik – model Radek
III miejsce – Judyta, Luckytattoo, Tychy – model Paweł

Tatuaż Neotradycyjny
I miejsce – Bartosz Panas, Caffeine Tattoo, Warszawa – model Kordian
II miejsce – Mirek Kopinec, Freihand Tattoo, Czechy – modelka Eliska
III miejsce – Siemor, Nico Tattoo Crew, Grecja – model Rudi

Best of Day – Sobota
I miejsce – Uncl Paul Knows, The Gutter, Grecja – modelka Zuzanna
II miejsce – Igor Mitrenga, Overmind Tattoo, Czechy – model Niki
III miejsce – Andrey Lukovnikov, Redberry Tattoo, Wrocław – modelka Karolina

Tatuaż czarno-szary duży
I miejsce – Dima Gorbunov, Suvorov Tattoo, Rosja – model Azat
II miejsce – Robert Borbas, Rooklet Ink, Węgry – model Daniel
III miejsce – Asia Zielińska, Luckytattoo, Tychy & Darek Doktór, Ink-Ognito, Rybnik – model Mateusz

Tatuaż kolorowy mały
I miejsce – Oliwia Daszkiewicz, Zmierzloki Tattoo, Tychy – model Mariusz
II miejsce – Luk, Art Force, Warszawa – modelka Andżela
III miejsce – Dzikson, Sopot – model Mads

Tatuaż czarno-szary mały
I miejsce – Goraj, Goraj Tattoo, Łódź – model Marcin
II miejsce – Mateusz WLK Wolski, Rock’n’Ink, Kraków – modelka Asia
III miejsce – Mateusz Wojtak, Ink-Ognito, Rybnik – modelka Wioletta

Tatuaż kolorowy duży
I miejsce – Dima Gorbunov, Suvorov Tattoo, Rosja – modelka Mariya
II miejsce – Lehel Nyeste, Tattoo Perspektiv, Węgry – modelka Lilla
III miejsce – Luk, Art Force, Warszawa – modele Mariusz, Gladi, Pawełek

Best of Day – Niedziela
I miejsce – Samuel Potuček, Inkfamous, Słowacja – model Sapito
II miejsce – Fabian Staniec, Pathogen Tattoo Workshop, Grudziądz – model Konrad
III miejsce – Hubert Napiórkowski, Luckytattoo, Tychy – model Marcin

 

===============

Wszystkie zdjęcia autorstwa Arkadiusza Kera-Kersona wykorzystane za pozwoleniem fotografa.

About Maria Smigiel

The first time I set foot in a "tattoo studio", I was 15 years old. This is when my tattoo adventure begun. Fortunately, some time later, I met people to whom, I can confidently call true artists, even if my opinion of artists have been met with a rather large dose of skepticism, as I am strongly against calling just any tattooist an artist . What tattoos do I like the most? Those Good ones. Although I admit that my favourite style is neo-traditional and traditional. After holding the tattoo machine for the first time, I concluded that my first choice of history of art module at university was a much suited career path as apposed to a tattoo artist. For years, I have had the pleasure to surround myself with extremely talented people, not only those who are breaking the conventions, but also the negative stereotypes. These talented people have an incredible amount of knowledge to share. This brief explanation certainly does not reflect in full how truly talented and remarkable these People are, but it gives me the opportunity to introduce to you, those whom I admire before we get to know them a little better.