James Artink zasili szeregi studia R’n’R Gdańsk!

James Artink zasili szeregi studia R’n’R Gdańsk!

Rock’n’Roll Tattoo and Piercing to jedno z najbardziej znanych studiów w Polsce i nie tylko. Jego historia sięga 2006, kiedy to pierwsza placówka pod tym szyldem została otworzona w Edynburgu.

Na przestrzeni lat powstawały kolejne jego odziały, początkowo w Szkocji, potem także w Polsce i Anglii. Na tym jednak nie koniec! To niemałe imperium wciąż się rozwija, rozrasta i już niebawem planowane są kolejne otwarcia, co ciekawe, nie tylko w Europie, ale za wielką kałużą również!!!

Zanim jednak Rock’n’Roll rozszerzy się na pozostałe kontynenty, mamy wielką przyjemność ogłosić, że już niebawem zaplanowane zostało otwarcie studia Rock’n’Roll Gdańsk!!!

Choć nieznane są jeszcze dokładne szczegóły przedsięwzięcia, ani jego termin już teraz możemy ogłosić, że członkiem gdańskiej załogi będzie James Artink!

James wykonuje prace zakorzenione w realizmie, zarówno w czerni, jak i bardzo żywych kolorach. Lubi tworzyć nieoczywiste, surrealistyczne kompozycje.  Poniżej kilka z jego prac.

About Maria Smigiel

The first time I set foot in a "tattoo studio", I was 15 years old. This is when my tattoo adventure begun. Fortunately, some time later, I met people to whom, I can confidently call true artists, even if my opinion of artists have been met with a rather large dose of skepticism, as I am strongly against calling just any tattooist an artist . What tattoos do I like the most? Those Good ones. Although I admit that my favourite style is neo-traditional and traditional. After holding the tattoo machine for the first time, I concluded that my first choice of history of art module at university was a much suited career path as apposed to a tattoo artist. For years, I have had the pleasure to surround myself with extremely talented people, not only those who are breaking the conventions, but also the negative stereotypes. These talented people have an incredible amount of knowledge to share. This brief explanation certainly does not reflect in full how truly talented and remarkable these People are, but it gives me the opportunity to introduce to you, those whom I admire before we get to know them a little better.